موج – تکان دادن اجلاس همکاری اقتصادی حسن روحانی

موج – تکان دادن: اجلاس همکاری اقتصادی حسن روحانی ریاست جمهوری خبر چند رسانه ای

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی اولویت‌های کشور عزیزمان ایران در منطقه پرآشوب خاورمیانه و نقش شورای عالی امنیت ملی

در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از طریق ایجاد یک هلال جغرافیایی پیوسته از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بغداد –دمشق- بیروت بعد از تهاجم آمری

اولویت‌های کشور عزیزمان ایران در منطقه پرآشوب خاورمیانه و نقش شورای عالی امنیت ملی

اولویت های کشور عزیزمان ایران در منطقه پرآشوب خاورمیانه و نقش شورای عالی امنیت ملی

عبارات مهم : امنیت

در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از طریق ایجاد یک هلال جغرافیایی پیوسته از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بغداد –دمشق- بیروت بعد از تهاجم آمریکا به عراق در سال 2003 و گسترش جنگ داخلی سوریه و یمن نفوذ خود را گسترش داده هست.

«گروه بین المللی بحران» متشکل از تعدادی از سیاستمداران پیشین کشورهای غربی در تحلیلی نوشت: در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از طریق ایجاد یک هلال جغرافیایی پیوسته از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بغداد –دمشق- بیروت بعد از تهاجم آمریکا به عراق در سال 2003 و گسترش جنگ داخلی سوریه و یمن نفوذ خود را گسترش داده است.

به گزارش گزینش ، در ادامه این تحلیل می خوانیم: همین امر زمینه درکی را فراهم کرد که کشور عزیزمان ایران درصدد دستیابی به هژمونی منطقه ای هست. ایالات متحده آمریکا و متحدانش مانند اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی؛ برنامه های کشور عزیزمان ایران را تهدیدی غیرقابل تحمل می دانستند. این در حالی است که کشور عزیزمان ایران انزوای طولانی مدت و تحریم های سنگین 1979 را بی عدالتی تاریخی می داند. کشور عزیزمان ایران بعد از وقوع آشوب در سوریه در 2011م.، جهت حفظ حکومت سوریه متحد دیرینه اش، وارد عمل شد؛ لیکن که سقوط سوریه به منزله گسترش محاصره کشور عزیزمان ایران بود. امروزه این مسئله به بخشی از یک شکاف بزرگ در برداشت و فهم کشور عزیزمان ایران و رقبایش در یک مارپیچی شدت یافتن کننده از جنگ نیابتی گرفتار شده است اند.

اولویت‌های کشور عزیزمان ایران در منطقه پرآشوب خاورمیانه و نقش شورای عالی امنیت ملی

نخستین گام جهت تنش زدایی، دریافت درکی دقیق تر از نحوه تصمیم سازی و تصمیم گیری در مورد سیاست منطقه ای کشور عزیزمان ایران هست. در وافع اولویت مهم کشور عزیزمان ایران صرف نظر از این که چه طیف سیاسی قدرت را در دست داشته تضمین امنیت کشور عزیزمان ایران هست. این امر نیازمند بازدارندگی در برابر دشمنانی است که از حمایت های غربی برخوردار هستند.

پس از جنگ، کشور عزیزمان ایران پیوند نزدیکی با سوریه (حافظ اسد) ایجاد کرد و از این طریق، به ایجاد حزب الله در لبنان کمک کرد. کشور عزیزمان ایران بعد از جنگ عراق و دسترسی محدود این کشور به بازارهای تسلیحاتی بین المللی از وقت انقلاب، درصدد برآمد تا از طریق خودکفایی به تقویت توانمندی های نظامی نامتقارن و زیاد کردن عمق راهبردی اقدام کند.

در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از طریق ایجاد یک هلال جغرافیایی پیوسته از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بغداد –دمشق- بیروت بعد از تهاجم آمری

ایران به شدت در برنامه موشک های تسلیحاتی خود سرمایه گذاری کرده هست. امروزه این سلاح به عنوان عامل بازدارنده مطمئن علیه اسرائیل عمل می کند. همچنین این کشور از طریق ایجاد یک شبکه ای از شرکا و نائبان خود به مقابله با تهدیدات خارجی پرداخته هست. پایتخت کشور عزیزمان ایران سیاست های پیشگیرانه ای را تعقیب کرده هست. بااهمیت ترین نمایان شدن این سیاست همان چیزی است که پایتخت کشور عزیزمان ایران از آن به عنوان «محور مقاومت» نام می برد.

محور مقاومت به عنوان اتحاد کشور عزیزمان ایران – سوریه- حزب الله و گهگاهی حماس علیه اسرائیل و هژمونی آمریکا در منطقه درک می شود. بعد از سال 2011 زمانی که اسد با ترساندن روبرو شد و خطوط عرضه کمک کشور عزیزمان ایران به حزب الله به خطر افتاد. جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران پروژه دکترین نظامی دفاع پیشگیرانه را عوض کردن داد و از شدت نفوذ نظامی خود در سوریه را زیاد کردن داد. و همچنین از مدل دفاع پیشگیرانه در یمن به عنوان روش کم هزینه جهت محدود کردن عربستان استفاده کرده است.

میان سیاستمداران کشور عزیزمان ایران نسبت به موضع کلی راهبردی اختلافی وجود ندارد و در بین عنصرهای عملگرا و ایدئولوژیک هر دو تامین امنیت ملی را مهم می دانند. با این حال، بحثی داغ در مورد چگونگی پاسخگویی به این الزامات امنیتی وجود دارد. بحث ها در ساختار قدرت در کشور عزیزمان ایران از طریق یک فرآیند تصمیم گیری اجماعی درون یک نهاد مرکزی به نام شورای عالی امنیت ملی خلاصه می شوند. شورای عالی امنیت ملی که تعیین کننده سیاست های عمده داخلی و خارجی است به وسیله مدیر جمهور اداره می گردد و این نهاد از مقامات بالای دولتی و نظامی و همچنین تصمیم گیرندگانی که نماینده جناح های مهم سیاسی هستند، تشکیل می شود.

اولویت‌های کشور عزیزمان ایران در منطقه پرآشوب خاورمیانه و نقش شورای عالی امنیت ملی

تصمیمات این شورا در صورت تأیید رهبر عالی کشور عزیزمان ایران که فرمانده کل قواست، قطعی می شوند. در طی سال های گذشته شورای عالی امنیت ملی به طور فزاینده در پاسخ های تاکتیکی نسبت به تحولات منطقه با سرعت و قاطعیت عمل کرده هست. جهت نمونه می توان به حمایت آن ها از کردهای عراق در سال 2014 در مبارزه با داعش و محکوم کردن کودتا علیه دولت ترکیه در سال 2016 اشاره کرد.

تقریبا یک دهه طول کشید تا با کشمکش هسته ای بسیار خطرناک، عوارض گسترده اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی و تغییرات عمده در موضع آمریکا- جهت مثال خارج کردن براندازی نظام از دستورکار و پذیرش حق کشور عزیزمان ایران به داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز- پایتخت کشور عزیزمان ایران سیاست هسته ایش را با روی کار آمدن حسن روحانی بعد از محمود احمدی نژاد در سال 2013 عوض کردن دهد. بنابراین این درسی مهم جهت آینده هست. عوض کردن در دکترین دیرین دفاعی پایتخت کشور عزیزمان ایران به احتمال زیاد با عوض کردن در برداشتی که نسبت به خطرات امنیتی دارد، ایجاد خواهد شد؛ ولی این یک خیابان دوطرفه است.

در منطقه خاورمیانه، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از طریق ایجاد یک هلال جغرافیایی پیوسته از پایتخت کشور عزیزمان ایران تا بغداد –دمشق- بیروت بعد از تهاجم آمری

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | سوریه | سیاست | آمریکا | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz